Delavnice Male poletne akademije Art Stays, ki se vsako leto odvijejo v času festivala pod strokovnim vodstvom izkušenih mentorjev so pravi naslov za vse nedobudne mlade ustvarjalke in ustvarjalce. Letošnja tema PROSTOR ponuja mladim domišljiji prosto pot, da ustvarijo svoj prostor, po svojih željah in potrebah. Osem majhnih galerij, dioram, katere bodo napolnili otroci in najstniki, da preko uporabe in oblikovanja prostora, pokažejo svoj Jaz. Njihova dela bodo predstavljena na čisto pravi razstavi, otvoritev katere bo v Galeriji Magistrat v Mestni hiši, v petek 5. julija 2024 ob 10. uri.
*
Kdaj: 01. – 05. julij 2024, vsak dan: 9.00 – 13.00, 5. julija 2024, 9.00 – 11.00 (otvoritev razstave)
Kje: Galerija mesta Ptuj, Prešernova ulica 29, Ptuj
Dodatna brezplačna delavnica: 6. julij 2024, 14.00 – 17.00 v Pedagoški sobi Ptujskega gradu (mentorica: Tjaša Rener, akad. slikarka)
Starost udeležencev: 7 – 14
Prijava: https://forms.gle/R4einndWN4KT335G9
Prijavnina: 25 €
Informacije: info@artstays.si, 051 346 983 (Doroteja)
Organizator: KUD Art Stays, Prešernova ulica1, 2250 Ptuj
*
O mentoricah:
Klara Jan je magistrica oblikovanja vizualnih komunikacij, ki je v letu 2022 magistrirala na Akademiji za likovno umetnost in oblikovanje v Ljubljani in trenutno deluje na Ptuju. Večinoma ustvarja na področju naravoslovne ilustracije, njena dela pa si lahko ogledate tudi v nekaj otroških knjigah in notnih zbirkah za otroke. Najpogosteje ustvarja v digitalni tehniki, njen najljubši likovni motiv pa so žuželke, pri katerih nikoli ne zmanjka navdiha.
Z vodenjem kreativnih delavnic ima večletne izkušnje in komaj čaka, da vas lahko popelje na to prav posebno likovno potovanje.
Klarino ustvarjanje si lahko ogledate tukaj: https://klarajan.art
Tjaša Tia Cusch (Tjaša Čuš) je akademska slikarka, pedagoginja ter likovna mentorica. Študij slikarstva je zaključila leta 2013 na Akademiji likovnih umetnosti v Ljubljani. Od leta 2013 ob slikarstvu aktivno deluje na področju mentorstva delavnic ter dogodkov za otoke in mlade. Slikarka prepleta ljubezen do kreativnosti in inovativnosti v ustvarjalnih procesih z mlajšo populacijo. Meni, da ustvarjalna igra daje modrost in znanje, ki jo lahko implementiramo v vsakdanjik. V kreativni igri se veliko naučimo in kar pa nam omogoča, da kot posamezniki lažje iščemo kreativne in trajnostne rešitve. Tjaša Tia Cusch (Tjaša ČUŠ) se je rodila 1987 na Ptuju. Leta 2006 je zaključila Srednjo šolo za oblikovanje in fotografijo v Ljubljani. Po končani srednji šoli se je leta 2007 vpisala na študij slikarstva na Akademiji likovnih umetnosti v Ljubljani pod vodstvom prof. Bojana Gorenca. Leta 2013 je diplomirala iz slikarstva pod mentorstvom Žige Kariž. Leta 2011 se je udeležila študijske izmenjave v na Akademiji likovnih umetnosti v Zagrebu, kjer je pod mentorstvom prof. Ines Krasić obiskovala grafiko ter vizualne komunikacije.
Tjaša Rener (1986, Slovenj Gradec), vizualna umetnica in raziskovalka s prakso, ki se izraža predvsem v slikarstvu in sitotisku pod vplivom modernistov 20. stoletja, vse do fizičnih prostorov, ki ponujajo možnost umetnišega izraražanja in mednarodnega sodelovanja. Človeški odnosi so osrednji motiv njenega dela in obravnavajo vsakodnevno kulturo iz slovenske in ganske perspektive. S sitotiskom se je prvič srečala med poletno rezidenco v Sofia Art Macedonia leta 2010, ki jo je vodila profesorica in umetnica Ines Krasić. Rener je to izkušnjo nadgradila skozi studijsko prakso v Mednarodnem grafičnem likovnem centru (MGLC, Ljubljana) in nato na Akademiji za likovno umetnost in oblikovanje (ALUO), Slovenija (2008 – 2013). Leta 2010 je Renerjeva začela obiskovati Gano, zlasti oddaljeno vas ob jezeru Bosumtwi, jezeru, ki je nastalo iz starodavnega meteoritskega kraterja. Od leta 2016 se je posvetila raziskovanju življenja v Akri: mestu, ki ga zaznamuje močna gospodarska razdeljenost. Renerjeva je posvetila čas preučevanju in predstavljanju “sistemov” preživetja, ki jih artikulira skozi tehnično kompleksne slike in instalacije. Svoje delo je predstavila na številnih skupinskih in samostojnih razstavah, med drugim na samostojni razstavi v Muzeju moderne in sodobne umetnosti Koroška in Galeriji Velenje leta 2021 ter na veliki samostojni razstavi z rezidenčnim gostovanjem v Galeriji 1957, Gana.